Jak dodać YubiKey do Apple ID: przewodnik krok po kroku

Apple wydało niedawno aktualizację swoje oprogramowania dla iOS, IpadOS czy macOS, która wprowadziła kilka ciekawych funkcjonalności dotyczących zabezpieczeń.

Są to:

  1. Wsparcie dla kluczy sprzętowych podczas logowania do iCloud.
  2. Zaawansowana ochrona danych iCloud zwiększa liczbę kategorii danych iCloud chronionych przy użyciu szyfrowania na całej drodze przesyłu. Backup w iCloud, notatki, zdjęcia oraz inne dane są chronione nawet w przypadku naruszenia zabezpieczeń danych w chmurze.

Wsparcie dla kluczy bezpieczeństwa podczas logowania do swojego konta to bardzo ważna wiadomość dla nas, użytkowników. Chronimy nie tylko swoje konto, ale również wszystkie urządzenia, które są pod nie podpięte, a nie jest ich mało: Ipad, Iphone, Mac/Macbook, Watch, Apple TV czy HomePod. Każde z nich przechowuje dużo naszych wiadomości, które są synchronizowane pomiędzy urządzeniami za pomocą właśnie naszego konta w iCloud.

Proces dodawania kluczy jest bardzo intuicyjny. I tutaj muszę Apple pochwalić, myśli za użytkownika i na samym początku informuje, że potrzebne będą dwa klucze, nie jeden. Dlaczego? To proste, w przypadku utraty jednego klucza nie będziemy w stanie zalogować się do swojego konta. I wtedy przyda nam się drugi klucz! Proste, funkcjonalne, bezpieczne i nie będziemy musieli się martwić co z dostępem do naszego konta.

Podczas dodawania kluczy sprawdzą się tylko urządzenia z serii Yubikey 5 NFC, Security Key NFC oraz Yubikey BIO, ponieważ Apple oparło proces logowania o protokół FIDO2, którego nie wspierają starsze klucze. O ile dodawanie kluczy na każdej platformie jest podobny, to nie wszędzie dodamy je tak samo. Mam tutaj na myśli Ipad, którego wiele rodzai nie wspiera NFC. Wtedy musimy wspierać się złączem lightning i użyć odpowiedniego klucza lub przejściówki z lightning to USB A lub USB C, w zależności od posiadanego modelu.

I to jest jedyny zgrzyt, podczas dodawania kluczy sprzętowych do urządzeń Apple.

Więcej można przeczytać na blogu Yubico, oraz prześledzić proces dodawania kluczy w iOS oraz Mac.