Przedstawiamy Yubico Authenticator 6 for Desktop

Klucz Yubikey potrafi wiele, przede wszystkim wzmacnia nasze logowanie do systemu/aplikacji.

Robi to na różne sposoby, używając różnych protokołów, np. popularne U2F FIDO czy FIDO2 jako logowanie bezhasłowe. Oczywiście wspiera tez inne sposoby podania dodatkowego kodu, np. OTP.

Ale czy wiesz, jak można taki klucz skonfigurować?

Poniższy opis pochodzi z bloga Yubico i opowiada, co nowego pojawi się w Yubico Authenticator, czyli aplikacji, za pomocą której skonfigurujesz swój klucz Yubikey tak, jak potrzebujesz.

Dzisiaj wydajemy pierwszą publiczną wersję beta Yubico Authenticator 6 for Desktop. Ta nowa wersja ma kilka dużych zmian pod maską, więc pozwól mi wyjaśnić, czym one są i dlaczego je robimy. Lub, jeśli jesteś po prostu chętny do wypróbowania jej, przeskocz na dół tego postu i kliknij na link do pobrania!

W zeszłym roku wydaliśmy Yubico Authenticator 5.1 for Desktop, w którym dodaliśmy funkcjonalność do zarządzania FIDO/WebAuthn Twojego YubiKey, takimi jak zmiana kodu PIN lub rejestracja odcisku palca w YubiKey Bio. Podczas tworzenia tego wydania zaczęliśmy czuć się ograniczeni przez istniejącą architekturę techniczną aplikacji, ponieważ dodawanie nowych funkcji często oznaczało martwienie się o nieumyślne uszkodzenie czegoś innego.

Po tym wydaniu, zdecydowaliśmy, że to musi się zmienić. Przerosła nas baza kodu, dodając coraz więcej nowych funkcji, o których nawet nie śniło się, gdy tworzyliśmy pierwszą wersję aplikacji prawie 10 lat temu.

Świeży początek

Nadszedł czas na restart: Potrzebowaliśmy nowej architektury, która obsługiwałaby nie tylko pierwotne przypadki użycia, ale wszystkie nowe dodane od tego czasu – i te, które zaplanowaliśmy na przyszłość. Aby to rozwiązać, zaprojektowaliśmy zupełnie nowy model zarządzania stanami, z wyraźnym podziałem odpowiedzialności w całej aplikacji, i przebudowaliśmy wszystko zgodnie z tym nowym modelem. Dzięki temu możemy mniej martwić się o to, jak zmiana czegoś w jednej części aplikacji może wpłynąć na inną, a już teraz widzimy korzyści z tej pracy w postaci zwiększonej stabilności aplikacji podczas rozwoju.

Wraz z tymi dużymi zmianami architektonicznymi wiedzieliśmy, że musimy przebudować również interfejs użytkownika, więc skorzystaliśmy z okazji, aby zbadać dostępne zestawy narzędzi do tworzenia UI. Zdecydowaliśmy się na użycie Flutter framework, który okazał się świetny w pracy. Tworzenie nowego UI było świetną zabawą, a Flutter przyniósł nam duży wzrost produktywności dzięki swojemu deklaratywnemu stylowi i nowoczesnym narzędziom. Daje nam wystarczająco dużo z pudełka, aby szybko zacząć, ale oferuje też moc, aby naprawdę dostosować rzeczy w razie potrzeby.

Stworzenie nowej architektury i przebudowa UI wymagały wiele pracy i wciąż mamy wiele do zrobienia – ale chcieliśmy podzielić się naszym podekscytowaniem teraz, gdy wypuszczamy zapowiedź tego, co ma nadejść. Ta wersja beta aplikacji daje sposób, aby wypróbować rzeczy, zanim zostaną sfinalizowane, i sposób, aby zapewnić nam informacje zwrotne, aby ta aplikacja jeszcze lepiej działała przed wydaniem!

Co nowego?

Naszym głównym celem było zachowanie wszystkich ważnych funkcjonalności z wersji 5. Jednak nie mogliśmy się oprzeć dodaniu kilku nowych rzeczy, więc oto kilka najważniejszych punktów, na które chcieliśmy zwrócić uwagę.

Natywna obsługa ARM przez macOS

Nowa wersja będzie działać na komputerach Mac opartych na architekturze ARM bez użycia Rosetty, o co proszono już od jakiegoś czasu, a dzięki nowej wersji możemy to wreszcie zapewnić. Oczywiście nadal działa dobrze na komputerach Mac z procesorem Intel!

Koniec z „Uruchom jako administrator” w systemie Windows

Aplikacja dla Windows nie musi już być uruchamiana jako Administrator, aby zarządzać poświadczeniami WebAuthn/FIDO. Ze względu na uprawnienia wymagane do zarządzania takimi rzeczami jak PIN i rejestrowania odcisków palców YubiKey Bio w systemie Windows, stara wersja wymagała uruchomienia jej jako Administrator, aby zadziałała. Nowa wersja nadal wymaga tych uprawnień, ale można podnieść w razie potrzeby z poziomu samej aplikacji, zamiast ją ponownie uruchomić.

Odświeżony interfejs użytkownika

Wiele małych rzeczy zostało przeprojektowanych, aby uczynić je łatwiejszymi w użyciu i bardziej intuicyjnymi. Od selektora urządzeń YubiKey, do bardziej pomocnych komunikatów o błędach i podpowiedzi co robić dalej!

Łatwiejsze opcje rozwiązywania problemów

Czasami coś nie działa, zwłaszcza w przypadku oprogramowania w wersji beta. Dodaliśmy polecenie diagnostyczne i bardziej dostępne dzienniki, które mogą znacznie pomóc w rozwiązywaniu wszelkich problemów, jakie napotkasz.

Co się jeszcze zmieni?

Jak już wspomnieliśmy, mamy jeszcze wiele do zrobienia zanim skończymy. Oto niektóre z rzeczy, nad którymi pracujemy w najbliższej przyszłości:

Otwarty kod źródłowy

Początkowo mieliśmy nadzieję, że kod źródłowy nowej aplikacji będzie dostępny do tego ogłoszenia, ale zdaliśmy sobie sprawę, że po prostu nie zdążymy na czas. Bądźcie pewni, że to już niedługo! Przed wydaniem nowej aplikacji, będziemy mieć kod źródłowy opublikowany na Githubie, używając licencji open source Apache V2. Musimy tylko trochę posprzątać, zanim będziemy gotowi!

Zwiększona dostępność

Chcemy, aby nasze produkty były użyteczne dla każdego i będziemy skupiać się szczególnie na poprawie tego aspektu nowej aplikacji. Przyglądamy się takim rzeczom, jak: rozmiary czcionek, kontrast kolorów, wsparcie dla czytników ekranu i inne, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich naszych użytkowników.

Wsparcie dla systemu Android

Pracujemy nad wprowadzeniem tej nowej aplikacji również na Androida. Dzięki Flutterowi możemy dzielić dużą część bazy kodu pomiędzy platformą Desktop i Android. Pomoże nam to szybciej wprowadzić nowe funkcje na obie platformy jednocześnie, zmniejszyć ogólny wysiłek potrzebny do utrzymania projektów i zapewnić większą spójność między tymi platformami. Wykorzystujemy również nasze YubiKey SDK dla systemu Android, aby zapewnić specyficzne dla tej platformy elementy potrzebne do interakcji z klawiaturą YubiKey w systemie Android. Bądźcie czujni i czekajcie na więcej informacji o tym wydaniu, już wkrótce!

Wypróbuj go sam

Aby pobrać nową wersję beta, odwiedź tę stronę. Daj nam znać, co myślisz, przekazując nam swoją opinię lub zapisując się do naszego badania użyteczności.

Na podstawie wpisu na stronie Yubico.